Rolety zewnętrzne – wiele funkcji w dobrej cenie
Jeśli zastanawialiście się, czy montaż rolet zewnętrznych to dobry pomysł, koniecznie przeczytajcie kilka praktycznych informacji.
Rolety zewnętrzne spełniają wiele funkcji. Przede wszystkim są antywłamaniowe. Nie tylko zasłaniają nasz dobytek przed niepożądanym wzrokiem, ale także zabezpieczają okna na wypadek, gdyby ktoś chciał dostać się do naszego domu. Ponadto rolety są niezastąpione w walce z trudnymi warunkami pogodowymi. Doskonale izolują i uszczelniają okna w czasie deszczu, śniegu i gradobicia. Chronią przed rozszczelnieniem nawet wtedy, kiedy mamy do czynienia ze skrajnymi temperaturami. Dzięki tym właściwością znacznie poprawiają gospodarkę cieplną budynku i pozwalają oszczędzić na ogrzewaniu. Nie można zapominać również o funkcji akustycznej. Rolety nie przepuszczają hałasu, co dla wielu osób stanowi ich największą zaletę. Ich montaż nie jest drogi, a liczni producenci oferują rolety w przystępnej cenie. Dodatkowym atutem rolet jest to, że występują w całej palecie barw, od drewno podobnych, po kolorowe. Wybierając rolety zewnętrzne, musimy pamiętać o właściwościach absorpcyjnych, jakie mają poszczególne kolory i właściwym doborze tworzywa.
Rolety – wybór dopasowany do potrzeb
Rolety zewnętrzne występują w różnych odmianach, wyodrębnionych na podstawie etapu, na którym się je montuje. Warto wybrać taką, której montaż i właściwości najlepiej dopasują się do naszego domu. Pod uwagę musimy wsiąść wszystkie parametry i cenę, a czasem najlepiej skorzystać z doświadczenia sprzedawcy, czy montera. Możemy wyróżnić:
Zewnętrzne rolety podtynkowane. Stosowane są w świeżo wybudowanych pomieszczeniach. Skrzynka, na której są zawieszone, zostaje otynkowana, nie jest więc widoczna. To najbardziej praktyczne rozwiązanie, charakterystyczne dla budynków z wysokim standardem wykończenia. Zawieszenie rolety jest całkowicie niewidoczne.
Rolety montowane na mur. Przytwierdzone są bezpośrednio do elewacji budynku. Robi się je ze specjalnie zahartowanego aluminium. Wybierane są raczej przy uszczelnianiu nowych budynków, wyraźnie podnosząc standard mieszkania.
Rolety nasadkowe. Montuje się je na stolarce okiennej (PCV, aluminiowej lub drewnianej). Można instalować je w gotowych obiektach, z wbudowaną stolarką. Problemem może być nośność stolarki, ale jeśli nie przeciążymy jej, rolety będą mocno zamocowane.
Każdy z rodzajów zawieszenia umożliwia łatwą konserwację i ewentualne naprawy. Rolety wymagają przeglądów. Warto zapytać sprzedawcy, jakie ewentualne naprawy obejmuje gwarancja.
Montaż rolet
Kiedy już dopasujemy kasetę rolety do naszych okien, musimy podjąć decyzję, czy osłaniamy tylko okna o ekspozycji południowej. Okna od strony północnej są mniej nasłonecznione i narażone na inne warunki atmosferyczne. Jeśli chcemy skorzystać ze wszystkich funkcji, jakie mają rolety, lepiej zastanowić się nad montażem z każdej strony. Kolejną decyzja, jaką podejmujemy, jest wybór między roletami prawo i lewoskrętnymi. Różnią się one sposobem instalacji. Rolety zewnętrzne lewoskrętne instaluje się w większej odległości od szyby, wykazują dzięki temu lepszą izolację przed hałasem i warunkami pogodowymi. Montaż rolet najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania domu. To wtedy najlepiej określić nośność kasetonów – nadproży, dzięki czemu unikniemy błędów konstrukcyjnych. Najtrudniej instaluje się rolety w już gotowych i użytkowanych budynkach. Nie mniej i w nich można skorzystać z tej praktycznej i niedrogiej metody na zabezpieczenie domu.