rolety do domu i biura

Rolety – funkcjonalna aranżacja okienna

Do opisu naszego mieszkania często…dodajemy widok za oknem. Rzeczywiście – krajobraz zza szyby decyduje często o naszym samopoczuciu. Ekspozycja okien, światło, wycinek oglądanej rzeczywistości – te wszystkie elementy wpływają na komfort naszego zamieszkiwania. Dlatego tak ważne jest, żeby odpowiednio zaaranżować okna. Po latach królowania żaluzji przyszła kolej na bardziej praktyczne rolety. W artykule przedstawimy kilka informacji, które pomogę dobrać rolety do naszych potrzeb.

Rolety wewnętrzne – jakie funkcje spełniają?

Rolety dzielimy na rolety zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze służą głównie temu, żeby zabezpieczyć posesję przed niechcianymi gośćmi, pomagają też wyeliminować światło w porze snu. Te drugie mają więcej zastosowań. Montaż rolet wewnętrznych spowoduje, że łatwiej będzie nam zadbać o prywatność, bezpieczeństwo, przyciemnienie domu (szczególnie zaś pokoju dziecięcego), ale przede wszystkim ma zastosowanie dekoracyjne. Ogromny wybór materiałów, stylów i kolorów rolet, powoduje, że znacznie lepiej sprawdzają się one w aranżacji wnętrz niż zasłony, czy żaluzje. W każdym pomieszczeniu możemy indywidualnie dobrać rodzaj rolety, a ograniczają nas tylko koszty i wyobraźnia.

Rodzaje rolet, a aranżacja

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów rolet. Do najpopularniejszych należą:

Rolety klasyczne. Najbardziej popularne rolety, montowane na ścianie domu. Całkowicie zakrywają okno i są ogólnodostępne w sklepach wnętrzarskich i marketach budowlanych. Ich ceny wahają się od 70 do 400 złotych za m2. Żeby uniknąć efektu „trzepotania” przy otwartym oknie, montaż rolet można zrobić bezpośrednio na wzmocnionej ramie okiennej.

  • Rolety w stylu rzymskim. Różnią się od klasycznych rolet zakończeniem. Nie jest ono proste i dopasowane do okna, ale wystaje. To najczęściej frędzle, falbany, czy inne elementy dekoracyjne. Roleta rzymska posiada wiele zdobień, dlatego najbardziej nadaje się do salonu lub sypialni, dodając elegancji zaaranżowanej przestrzeni.
  • Rolety na dzień i noc. To rozwiązanie dla osób, skarżących się na poranne słońce. Są mniej przepuszczalne od klasycznych rolet, dlatego łatwo uzyskać nimi „efekt nocy”. Jest szczególnie przydatna w pokojach dziecięcych, rodzicom, których dzieci nie chcą zasypiać w trakcie długich, jasnych, letnich wieczorów. Aspekt dekoracyjny odsunięty jest tutaj na drugi plan.
  • Rolety plisowane. Najbardziej ze wszystkich rolet przypominają żaluzję, ponieważ składają się z elementów połączonych ze sobą na zasadzie wachlarzowej lub innej. Montaż rolet plisowanych można przeprowadzić również w oknach o nietypowym kształcie. Są niezwykle ozdobne, ale ich cena jest wyższa. Stanowią śliczne wykończenie salonu, pasują też do dziecięcej sypialni, czy kuchni. Łatwiej ulegają zawilgoceniu, dlatego absolutnie nie powinno się ich montować w łazience.

Szeroki wybór rolet, które możemy zamontować w mieszkaniu, spycha trochę na boczny tor rolety zewnętrzne. Jednak, w zależności od naszych potrzeb, powinniśmy przemyśleć obie te opcje. Rolety są funkcjonalne, estetyczne i pasują do każdego mieszkania, czy domu. To wybór zdecydowanie bardziej praktyczny niż zasłony, czy łatwo psujące się żaluzje.

Menu