Nowoczesne okna w sypialni

Okna PCV – co o nich wiesz?

Okna PCV zrewolucjonizowały rynek budowlany, zastępując tradycyjne i trudne w konserwacji okna drewniane. Co wyróżnia okna plastikowe? Czy montaż okien PCV jest łatwiejszy? Co powinieneś o nich wiedzieć? Przedstawiamy garść przydatnych informacji.

Okna PCV – konserwacja

Okna plastikowe nie wymagają dużej ilości zabiegów konserwujących. Nawet okna dachowe, bardziej narażone na warunki atmosferyczne, nie są tak absorbujące, jak dachowe okna drewniane. Wystarczy raz do roku zadbać o uszczelki i okucia, żeby zapewnić ich szczelność. Okucia wymagają szczególnej ochrony, jeśli mieszkamy w klimacie bardziej wilgotnym lub narażonym na obfite deszcze. Pierwszej regulacji powinno dokonać się nie dalej niż rok po montażu. Okna PCV wyróżnia ogromna wygoda. Samą ramę wystarczy przecierać regularnie dedykowanym detergentem, którym można również czyścić szyby. Niestety, w wyniku korozji, co kilka lat okna wymagają dodatkowej regulacji. Zapobiega ona rozszczelnianiu i odgięciom.

Wymiary

Wiele osób sądzi, że okna PCV muszą mieć standardowe wymiary. Tymczasem ich technologia umożliwia tworzenie niestandardowych rozwiązań, idealnych nawet dla wymyślnej architektury. Podobnie rzecz ma się z kolorystyką. PCV posiada całą paletę kolorów, a biel, chociaż najczęściej używana, nie jest jedyną możliwością. Chociaż za kolor najczęściej trzeba więcej zapłacić, pozwala wprowadzić ciekawą aranżację i świeżość. Drewnopodobne PCV do złudzenia przypomina swój naturalny odpowiednik, dlatego dobrze wygląda w wykończeniach domów stylizowanych na wiejskie, czy górskie chaty. Okna na pewno spodobają się tym, którzy cenią sobie trwałość i łatwość konserwacji z wysokimi walorami estetycznymi.

Montaż okien

Okna mocuje się do ściany i właściwie uszczelnia. Dokładne oczyszczenie ościeżnicy i odpowiednie wstawienie okna jest warunkiem, dzięki któremu okno będzie spełniać swoje funkcje. Zewnętrzna strona okna powinna być uszczelniona folią lub taśmą rozprężną. Okna powinny być zamontowane na specjalnych klinach. Kupując okna określonej firmy (np. Vetrex, Fakro), powinniśmy wyposażyć się w akcesoria od tego samego producenta. Zapewni to ich kompatybilność. Jeżeli nie mamy doświadczenia budowlanego, montaż okien lepiej powierzyć fachowcom.

Co to jest budowa komorowa?

Taka budowa zapewnia oknom PCV większą szczelność i nieprzepuszczalność. Okna dachowe i pokojowe standardowo mogą mieć od 3-7 komór, czyli cienkich, pionowych ścianek widocznych w prekroju. Im więcej komór, tym większa szczelność i nieprzepuszczalność. Profil okna wypełniony jest również folią poliuretanową, która wzmacnia właściwości izolujące. Środkowa komora wzmacnia i usztywnia profil ramy, dlatego zawiera stalowy kształtownik.

Okna PCV, dzięki swojej wysokiej funkcjonalności, zdominowały rynek budowlany. Nadają się doskonale na okna dachowe, pokojowe, czy biurowe. Takie cechy jak:

  • Łatwa konserwacja okna PCV
  • Ich wysoka szczelność
  • Paleta kształtów i kolorów
  • Komorowa budowa

czynią je atrakcyjną konkurencją dla tradycyjnych, drewnianych odpowiedników.

Menu