dwukolorowe drzwi zewnętrzne

Jak wybrać drzwi wewnętrzne do domu?

Drzwi wewnętrzne są niezbędnym elementem każdego domu i mieszkania. Przeczytaj, czym kierować się, żeby dobrze spełniały swoje funkcje.

PCV, aluminium, drewno

Na rynku mamy do wyboru trzy główne rodzaje materiałów, z których wykonane są drzwi. Każdy z nich ma inne, cenne właściwości. Warto się im uważnie przyjrzeć, zanim dokonamy zakupu. Ogólnodostępne są:

  • Drzwi aluminiowe hartowane
  • Drzwi PCV
  • Drzwi drewniane

W zależności od naszych potrzeb, zasobności portfela i aranżacji przestrzeni, powinniśmy przemyśleć wybór jednej ze wspomnianych opcji. Drzwi aluminiowe charakteryzują się największą trwałością i są odporne na intensywne użytkowanie. Dlatego idealnie nadają się do wstawienia tam, gdzie spodziewamy się dużego ruchu: w sklepach, salonach, biurach. Drzwi PCV spełniają wszystkie standardy wytrzymałościowe i są proste w konserwacji. Zarówno aluminium, jak i PCV dostępne są w wielu paletach barw. Łatwo dopasować je do ogólnej aranżacji pomieszczenia. Drzwi drewniane są najdroższe i trudne w konserwacji. Należy używać do nich specjalnych preparatów do czyszczenia drewna. Równocześnie jednak są najbardziej stylowe. Drzwi okleinowe i fornirowane nie wymagają wielu zabiegów i zdecydowanie wystarczy przecierać je od czasu do czasu gąbką z niewielką ilością czyszczącego detergentu. Nie wymaga to dużego nakładu pracy. Każdy rodzaj drzwi wewnętrznych raz na kilka lat powinno się dodatkowo regulować i sprawdzać naoliwienie zawiasów. Pozwoli to uniknąć przeciągów i nieprzyjemnego skrzypienia drzwi.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Oprócz technologii, w jakiej wykonane są drzwi, możemy wybrać pomiędzy różnymi sposobami zamknięcia. Najbardziej popularne systemy to drzwi składane, łamane harmonijkowe i uchylne. Zdecydowaną zaletą drzwi przesuwanych jest to, że oszczędzają sporo miejsca, dlatego warto przemyśleć ich zakup, kiedy nasze pomieszczenia są niewielkie. Drzwi uchylne nie będą ograniczać przestrzeni, jeśli zamontujemy je po środku ściany. Uwolni to kąty, w których możemy postawić kwiaty lub kolejne szafki i regały. Najwięcej miejsca zajmują dwuskrzydłowe drzwi uchylne. Dobrze prezentują się jednak w salonach, salach konferencyjnych i sklepach.

Przeglądając oferty producentów drzwi (Porta, Gerda),­­­ ­powinniśmy zwrócić uwagę na montaż drzwi. Czy jest objęty gwarancją? Czy w zakupionym zestawie posiadamy wszystkie niezbędne elementy, łącznie z zawiasami? Producent jest zobowiązany umieszczać wszystkie informacje w instrukcji, którą otrzymamy od sprzedawcy.

Montaż drzwi

Również tutaj mamy wybór. Jest kilka sposobów montowania ościeżnicy. Mocowanie można przeprowadzić za pomocą gąbki poliuretanowej lub kołków. Musimy też przemyśleć sposób otwierania drzwi: w którą stronę mają się otwierać, jaki jest bezpieczny odstęp między drzwiami a podłoga, czy odpowiednio dobraliśmy ich ciężar do nośności ościeżnicy. Błędy na tym etapie prędzej, czy później wyjdą w trakcie użytkowania. Montaż drzwi powinien być przeprowadzony bardzo starannie.

Wybór drzwi wewnętrznych jest niezwykle istotny. Może zwiększyć lub znacznie ograniczyć ergonomiczność pomieszczeń, w których przebywamy. Dlatego warto do sprawy podejść z głową i poczekać z decyzjami.

Menu