Wymiana okien pozwala oszczędzić na ogrzewaniu, poprawia wygląd naszego mieszkania, pomaga uniknąć przeciągów i żmudnego rozkręcania szyb w trakcie porządków. Montaż okna PCV jest jednak wyzwaniem.
Okna PCV – na co zwrócić uwagę?
Okna plastikowe stanowią obecnie standard wykończeniowy. W związku z tym, że są obecne wszędzie, rzadko zastanawiamy się, jakie pełnią funkcje. Warto przyjrzeć się im po to, żeby lepiej wybrać właściwą szybę i zweryfikować informacje podawane przez sprzedawcę. Każdy budynek musi posiadać okna dachowe, pokojowe, lufciki piwniczne – wszystkie mają jedną, zasadniczą funkcję – chronią wnętrze przed warunkami atmosferycznymi i innymi zewnętrznymi zagrożeniami.
Dlatego decydując się na ich wymianę, powinniśmy zwrócić uwagę, czy:
- Okna posiadają odpowiednią izolację termiczną
- Czy w odpowiednim stopniu chronią przed dźwiękami
- Czy montaż okien zapewnia właściwą szczelność
- W jaki sposób zabezpieczają one przed włamaniem
- Czy są trudno dostępne dla dzieci
- Montaż okien – wyzwanie dla fachowca
Prawidłowe zamontowanie okna PCV w ościeży daje gwarancję, że będzie ono spełniać swoje funkcje. Przy zakupie firmowych okien, takich jak Vetrex czy Fakro, dostaniemy szczegółową instrukcję montażu. Pomoże przejść przez meandra techniczne, szczególnie mniej doświadczonym monterom. Przyswojenie kilku zasad pozwoli zyskać pewność, że nasze okna będą funkcjonalne. Pierwszą rzeczą, na jaką należy bezwzględnie zwrócić uwagę, jest wymiar okna. Otwór okienny powinien być wycięty, żeby umożliwić prawidłowy montaż listwy progowej i wypoziomowanie okna PCV na klockach podporowych. Zwróć uwagę na przestrzeń pomiędzy ścianą, a oknem. Umożliwia ona rozszczelnienie pod wpływem temperatury. Ościeże, przed zamontowaniem w nim okna, powinno być suche, równe i czyste. Pośpiech i niechlujność na tym etapie mogą doprowadzić do remontowej katastrofy. Źle przygotowane ościeże uniemożliwi prawidłowe wstawienie okna.
Wstawianie szyb
Pracę nad wstawieniem okna rozpoczynamy od prawidłowego wypoziomowania i ustawienia na listwie podporowej. Skrzydła okienne na tym etapie powinny być ściągnięte. Po zakończeniu wstawiania włożymy je z powrotem. Na montaż okien składa się również przymocowanie kotew metalowych do ościeżnicy. Powinny być przykręcone w odległości mniej więcej 15 cm od naroży. To na nich zamontujemy ostatecznie okno. Wkładając okna PCV, musimy zwrócić uwagę na równy odstęp pomiędzy szybą a ścianą. Okna dachowe bezwzględnie powinny być montowane z poziomicą, ponieważ ich przechył utrudnia ocenę zachowanych odległości. Punkt styku ramy okiennej i ściany powinien być starannie uszczelniony. W przeciwnym wypadku do domu może wkraść się wilgoć, która wsiąka w piankę, niszcząc jej właściwości izolacyjne. To najczęstszy powód zapleśnienia ścian. Pianka poliuretanowa pomoże w dokładnym uszczelnieniu okna, a jej zamontowanie nie powinno powodować większych trudności, nawet mniej doświadczonemu monterowi.
Chociaż okna są podstawowym elementem każdego domu, ich zamontowanie wymaga doświadczenia i uważności. Okna plastikowe posiadają różne parametry, nie będą jednak spełniać swoich funkcji, jeśli nie przyłożymy się do ich wstawienia.